קבוצות רכישת דירות בתל אביב

קבוצות רכישת דירות בתל אביב – יתרונות מול חסרונות

תל אביב היא אחת הערים המבוקשות בארץ, במיוחד בתחום הדיור. בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים הצטרפו לקבוצות רכישה, אולם אין הדבר פשוט כפי שהוא נשמע. לא כל הרוכשים הם בעלי ידע מספק בתחום, לא תמיד הם מודעים לחסרונות ובשל כך הם עלולים לנקוט בצעדים שלא ייטיבו עימם ולבצע טעויות של טירונים בשל חוסר בקיאות בתחום.

מהי קבוצת רכישה?

קבוצות רכישת דירות בתל אביב הן למעשה התקבצות של אנשים יחדיו אשר מתכננים לרכוש קרקע במשותף וכך לצמצם את עלויות מחיר הדירה. אין הדבר דומה לקניית דירה מקבלן שזוהי פעולה הרבה יותר פשוטה. מי שמחליט להצטרף לקבוצות אלה כדאי שיכיר את התחום, יתעניין, יחקור, וגם יברר באשר ליתרונות וחסרונות.

האם זה משתלם מבחינה כספית?

אם החלטתם לרכוש דירה מקבלן, הסיכונים פחותים. הקבלן אחראי על כל הנעשה מא' ועד ת', כאשר עליו להשקיע כספים רבים על מנת לקבל הרשאה לבנות בניין דירות על קרקע אותה רכש. מן הסתם, מחירי הדירות יהיו יקרים, שכן על הדיירים לכסות על ההוצאות.

הצטרפות לקבוצת רכישה בתל אביב, טומנת בחובה לא מעט יתרונות. בראש ובראשונה עלותן של הדירות תהיה נמוכה באופן משמעותי מרכישת דירה מקבלן. על חברי קבוצת הרכישה לאתר שטח אדמה לו ניתנו אישורי בנייה, וכל אחד מהמשתתפים משלם ממיטב כספו.

את האדמה רוכשים בכסף מזומן מבעלי הקרקע, ומאוחר יותר יש ליצור חוזה, להזמין אדריכלים, אנשי מקצוע האחראים על התכנון וגורמים רלוונטיים נוספים. בדרך זו אין שום צורך להיעזר ביזמים, ויש כאן הזדמנות לחסוך בהוצאות. במקרים בהם קבוצת הרכישה כוללת מספר רב של משקיעים, יש לערב גורם חיצוני בכדי שזה יוכל לנהל את פעילותה של הקבוצה. כדאי לציין, עניין זה כרוך בעלות כספית.

יתרונות נוספים

גם מימון הפרויקט  נעשה ע"י קבוצת הרכישה, אין צורך ללוות כספים ולהיות תלויים בחסדי אחרים, אנשים מממנים זאת בעצמם. בנוסף, כלל אין צורך לשווק את הפרויקט שכן מלכתחילה הוא יהיה מאוכלס בדיירים. באשר למס הרכישה, הוא ישולם אך ורק בעבור הקרקע המיועדת לבנייה ולא בעבור הדירות. בדרך זו, חברי הקבוצה יכולים לחסוך כסף רב, מדובר בעשרות אלפי שקלים.

חסרונות

המשתתפים בקבוצות רכישה לא תמיד יכולים לחזות מתי הדירה תהיה מוכנה לאכלוס, מה שגורם לחששות וחוסר וודאות. אולם על הקבלן האחראי על העבודה מוטלת ההתחייבות לסכם מראש מתי הדירות תהיינה מוכנות לכניסה. והיה ולא יעמוד בחוזה, הוא יואשם בהפרתן של התחייבויותיו כלפי הדיירים.

האם קיים סיכון?

אמנם חברי קבוצת הרכישה מעוניינים להוריד ממחיר הדירה באופן משמעותי, אולם מכיוון שאין לדעת מה ילד יום בשוק הפיננסי בארץ, לא תמיד ישנה אפשרות להפיק רווחים, לעיתים גם צצים סיכונים. חשוב שהמשתתפים ברכישת הקרקע יהיו מודעים אליהם. על מנת להפחית מרמת הסיכון, יש לבדוק שאכן זוהי קבוצת רכישה אשר כל החברים בה מחויבים לרכוש את הקרקע הייעודית לבניית הדירות.

מורכבות הנושא

על חברי קבוצת הרכישה לשלם בראש ובראשונה בעבור הקרקע. עם קבלת הבעלות עליה, ניתן יהיה ליצור קשר עם קבלן על פי העדפותיהם של הדיירים העתידיים, ובנוסף, לא חייב להיות קשר זיקתי כלשהו אליו ולגורמים רלוונטיים אחרים.

האם קיימים היתרי בנייה?

בעת שקבוצת רכישה מתכננת לרכוש קרקע שאיננה בעלת היתרי בנייה והיא לא סיפקה פירוט לגבי תכנון הפרויקט, חבריה הם אלה שאמורים לרתום את עצמם לטובת הליך התכנון וקבלת רישוי, על מנת שהדירות יבנו על הקרקע המבוקשת. גם תקופת הבנייה נתונה לחוסר וודאות, ולא תמיד חברי הקבוצה יוכלו להעריך את לוחות הזמנים במדויק. אין ספק שנושא זה הינו בעייתי ואיננו מוסיף לתחושת הביטחון.

מהו המחיר הסופי?

אנשים חייבים לקחת בחשבון שגם אם תכננו מבעוד מועד מה תהיה עלות הדירה, הדברים עלולים להשתנות, מה שאומר שיתכנו הוצאות כספיות שכלל לא היו צפויות, והן עלולות להכביד על הכיס לא מעט.

עצה מועילה

לקבוצות רכישה יש גם לא מעט יתרונות אולם לא תמיד הם באים לידי ביטוי. בזמן שעוסקים בארגון רכישת הקרקע, יש לתכנן את המהלכים היטב, שכן ישנו סיכוי די סביר לבצע טעויות, לעיתים הן בלתי הפיכות, והמשקיעים עלולים לאבד כסף רב.

איזו דירה תקבלו?

מכיוון שלא מעט פעמים לא ניתנים היתרי בנייה והפרויקט איננו מפורט דיו, אין לדעת כיצד הדירה תיראה, זאת בניגוד לקניית דירה מקבלן, וגם המפרטים הטכניים לא תמיד ברורים. לכן, משתתפי קבוצת הרכישה אינם חשים ביטחון, הם חוששים לכספם, ובשל סיבה זו ייתכן ויאלצו להוסיף תשלומים שכלל לא תכננו ויקלעו לקשיים כספיים.

חיסכון

בזמן שמצטרפים לקבוצת רכישה, החברים רוכשים את הקרקע באופן עצמאי, הם גם היזמים אל מול אלה האחראים על הבנייה, בין אם מדובר בקבלנים ובין אם מדובר בשאר העוסקים במלאכה. על החברים גם לשלם דמי ניהול לחברה המנהלת את הפרויקט, אולם מדובר בעלות נמוכה בהרבה מרכישת דירה מקבלן.

מימון

כפי שהוזכר במאמר, לא מעט חברי קבוצת רכישה בתל אביב מביאים עמם הון עצמי, אולם גם הבנקים באים לקראתם ומסייעים במימון הפרויקט. הבנק מחויב לדעת כמה דירות כבר נקנו, אולם נושא זה איננו רלוונטי לקבוצות הרכישה, הרי כולן נרכשו מראש.

חוק מכר

על פי חוק זה הקבלן מחויב כלפי הדיירים ועליו להיות ערב לכספם. אולם, החוק איננו רלוונטי לקבוצות רכישה, מכיוון שחבריה נחשבים ליזמים. עדיין, המציאות מצביעה על כך שחברי הקבוצה כן יוכלו לקבל ערבות של חוק מכר, ובכך יהיה על הקבלן למלא אחר התחייבויותיו.

מוכר, קונה, משכיר או שוכר נכס בתל-אביב?

אנו כאן לשיחת ייעוץ ולהערכת שווי הנכס בחינם וללא התחייבות 

השאר פרטים ונחזור אלייך בשמחה